Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Informační servis pro NNO
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
- Právní servis
[ nno.ecn.cz > právní servis > Likvidace NNO obecně ]
-

 Novinky

 Fundraising

 Právní servis novinky kauzy dokumenty a literatura ASPI-databáze právních předpisů

 Práce v NNO

 Vzdělávání NNO

Likvidace neziskové organizace

Likvidace NNO včetně nadací se podle § 209 odst. 4 řídí příslušnými ustanoveními obchodního zákoníku, pokud z ustanovení upravující tyto právnické osoby nevyplývá jinak. Proto je nutno u nadací vycházet ze zákona č. 227/1997 Sb., o nadacích a nadačních fondech a u obecně prospěšných společností ze zákona č. 245/1995 Sb., o obecně prospěšných společnostech. Zákon č. 38/1990 Sb., o sdružování občanů speciální úpravu neobsahuje, proto se režim likvidace občanských sdružení plně řídí přiměřeně ustanoveními obchodního zákoníku v plné míře. Obchodní zákoník upravuje likvidaci v § 70-75. Zejména upravuje práva a povinnosti likvidátora a postup likvidace.

Další text je využit z Obchodního zákoníku s komentářem k němu z publikace Beck: Obchodní zákoník - komentář, JUDr. Ivana Štenglová, JUDr. Stanislav Plíva, JUDr. Miloš Tomsa a kolektiv, 4. vydání 1996.

§ 70 Důsledky vstupu do likvidace

1. Nepřešlo-li celé jmění společnosti na právního nástupce (§69), provede se likvidace podle tohoto zákona, pokud zvláštní zákon nestanoví jiný způsob vypořádání jejího jmění.

2. Vstup společnosti do likvidace se zapisuje do obchodního rejstříku. Po dobu likvidace se užívá obchodního jména společnosti s dovětkem "v likvidaci". Pro NNO se zapisuje do příslušného registru.

3. Zápisem likvidace společnosti do obchodního rejstříku přechází v rámci § 72 působnost statutárního orgánu jednat jménem společnosti na likvidátora zapsaného v obchodním rejstříku. Je-li jmenováno více likvidátorů a z jmenování nevyplývá nic jiného, má tuto působnost každý likvidátor.

Návrh na zápis vstupu NNO do likvidace podle odstavce 2 a podává statutární orgán (osoba oprávněna jednat jménem NNO navenek). Ustanovení odstavce 3 umožňuje, aby orgán, který jmenoval likvidátory, popřípadě soud (pokud jmenoval likvidátory), stanovil, že likvidátoři musí jednat společně, popřípadě vždy alespoň někteří z nich. Zápisem likvidace a likvidátora do obchodního rejstříku se suspenduje právo statutárního orgánu NNO jednat jejím jménem ve prospěch likvidátora. Likvidátor však může jménem NNO činit právní úkony jen v rozsahu potřebném pro provedení likvidace.

§ 71 Likvidátor

1. Likvidátora jmenuje statutární orgán společnosti, není-li zákonem, společenskou smlouvou nebo stanovami určeno jinak. Není-li likvidátor jmenován bez zbytečného odkladu, jmenuje ho soud. Likvidátorem může být jen fyzická osoba.

2. Při likvidaci společnosti na základě rozhodnutí soudu jmenuje likvidátora soud, který o zrušení společnosti rozhodl.

3. Zemře-li likvidátor nebo vzdá-li se své působnosti nebo nemůže-li ji vykonávat, jmenuje se nový likvidátor způsobem, kterým byl jmenován předchozí likvidátor, a zapíše se místo dosavadního likvidátora do obchodního rejstříku. Soud jmenuje nového likvidátora, jestliže tak neučiní bez zbytečného odkladu orgán, který je k tomu podle odstavce 1 oprávněn.

4. Bez ohledu na způsob určení likvidátora může soud na návrh osoby, jež na tom osvědčí právní zájem, odvolat likvidátora, který porušuje své povinnosti, a nahradit ho jinou osobou.

5. Za výkon své působnosti odpovídají likvidátoři týmž způsobem jako členové statutárních orgánů.

V odstavci 1 se výslovně nestanoví, zda soud zahajuje řízení o jmenování likvidátora pouze na návrh nebo i bez návrhu. Z ustanovení § 9 odst. 4 písm. f, § 81 odst. 1 a § 200e odst. 2 OSŘ však vyplývá, že je může zahájit i bez návrhu. Rovněž o jmenování likvidátora podle odstavce 2 a jmenování nového likvidátora podle odstavce 3 může soud rozhodnout i bez návrhu.

V souvislosti s ustanovením odstavce 4 se někdy vyslovují pochybnosti, zda likvidátora může odvolat i orgán, který ho jmenoval. I když to zákon v rámci obecné úpravy likvidace nestanoví, máme za to, že orgán který likvidátora jmenoval, ho může též odvolat.

§ 72 Oprávnění likvidátora

1. Likvidátor činí jménem společnosti jen úkony směřující k likvidaci společnosti. Při výkonu této působnosti plní závazky společnosti, uplatňuje pohledávky a přijímá plnění, zastupuje společnost před soudy a jinými orgány, uzavírá smíry a dohody o změně a zániku práv a závazků. Nové smlouvy může uzavírat jen v souvislosti s ukončením nevyřízených obchodů.

2. Zjistí-li likvidátor předlužení likvidované společnosti, podá bez zbytečného odkladu návrh na prohlášení konkursu.

Z ustanovení § 70 odst.3 vyplývá, že dnem zápisu likvidace a likvidátora NNO do příslušného rejstříku se suspenduje právo statutárního orgánu jednat jménem NNO ve prospěch likvidátora. Současně však § 72 odst. 2 zužuje právo likvidátora jednat jménem NNO pouze na úkony směřující k likvidaci společnosti.

Ustanovení poslední věty odstavce 1 nelze vykládat tak, že likvidátor může uzavírat pouze smlouvy se "subdodavateli" v rozsahu nutném pro splnění svých závazků. Do tohoto oprávnění likvidátora uzavírat smlouvy veškeré věci patřící NNO, ale i právo uzavírat smlouvy nezbytné pro zajištění provozu NNO.

Likvidátor je podle § 74 povinen sestavit ke dni počátku likvidace likvidační účetní rozvahu. Z této rozvahy pak vyplyne, zda je dán důvod k postupu podle odstavce 2. Takový důvod však může nastat i později v průběhu likvidace. Při nesplnění povinnosti podle odstavce 2 odpovídá likvidátor věřitelům NNO podle § 757 a 373 a násl. Povinnost podat návrh na prohlášení konkursu mají podle ustanovení § 135 odst. 2 a § 193 odst. 2 i statutární zástupci NNO bez zbytečného odkladu poté, co zjistí, že jsou splněny podmínky pro prohlášení konkursu. Obě povinnosti platí vedle sebe.

V ustanovení § 13a zákona o konkursu vyrovnání se určuje, že pokud je prohlášen konkurs ohledně právnické osoby v likvidaci, likvidace se po dobu jeho trvání přerušuje. Likvidátor po tuto dobu vykonává svou působnost pouze v rozsahu, v jakém nepřešla na správce, do působnosti likvidátora náleží rovněž součinnost se správcem. Za tuto činnost má nárok na náhradu nutných nákladů a na přiměřenou odměnu, kterou určí správce se souhlasem soudu.

§ 73 Oznámení likvidace

Likvidátor oznámí vstup společnosti do likvidace všem známým věřitelům. Zároveň je povinen zveřejnit, že společnost vstoupila do likvidace s výzvou, aby věřitelé společnosti a jiné osoby a orgány, které jsou tím dotčeny, přihlásily své pohledávky, popřípadě jiná práva ve lhůtě, která nesmí být kratší než tři měsíce.

Oznámení podle tohoto paragrafu je likvidátor povinen učinit jen vůči známým věřitelům, tj. zejména (ale nejen) vůči věřitelům, jejichž pohledávky jsou vedeny v účetnictví NNO. Ochranu práv ostatních věřitelů zajišťuje povinné zveřejnění oznámení s výzvou. Takovými věřiteli budou např. osoby, kterým vznikl vůči NNO nárok z bezdůvodného obohacení, který dosud neuplatnili. (Mohou sem patřit dluhy na nájemném, na sociálním zabezpečení apod.)

§ 74 Likvidační účetní rozvaha

Likvidátor sestaví ke dni vstupu společnosti do likvidace likvidační účetní rozvahu a je povinen zaslat přehled o jmění společnosti každému společníku, který o to požádá. ( U NNO se nezasílá, neboť orgány NNO nemají postavení společníků.)

Další povinností likvidátora v souvislosti se vstupem do likvidace stanoví zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví v novelizovaném znění. Jde zejména o povinnost uzavřít účetní knihy ke dni předcházejícímu vstupu do likvidace a otevřít nové účetní knihy ke dni vstupu do likvidace, provést inventarizaci, sestavit mimořádnou účetní závěrku a další povinnosti.

§ 75 Skončení likvidace

1. Ke dni skončení likvidace sestaví likvidátor účetní závěrku a předloží j společníkům ke schválení spolu s konečnou zprávou o průběhu likvidace a návrhem na rozdělení majetkového zůstatku, jenž vyplyne z likvidace (likvidační zůstatek), mezi společníky.

2. Do 30 dnů po skončení likvidace podá likvidátor rejstříkovému soudu návrh na výmaz společnosti z obchodního rejstříku.

3. Odměnu likvidátora určuje orgán společnosti, který likvidátora jmenoval. Byl-li likvidátor jmenován soudem, určuje jeho odměnu tento soud.

Po podání návrhu na zápis výmazu NNO by měl registrující orgán zkoumat splnění povinností likvidátora podle odstavce 1. Rejstříkový soud však nezkoumá správnost účetní závěrky ani konečně zprávy.Odpovědnost za jejich správnost nese v plném rozsahu likvidátor.

Při vypořádání likvidačního zůstatku se u nadací a obecně prospěšných společností postupují podle příslušných zákonů (č. 227/1997 Sb. a č. 245/1995 Sb.), u občanských sdružení podle stanov sdružení. Při likvidaci je nutno též uzavřít bankovní účty.

Pokud NNO provozuje podnikatelskou činnost např. obecně prospěšná společnost doplňkovou činnost, nebo občanská sdružení a stávající nadace činnost na základě živnostenských oprávnění, musí likvidátor podle § 36 odst. 2 zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků požádat finanční úřad o souhlas s ukončením činnosti.

Zpracovala: JUDr. Lenka Deverová

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz